نماد شاوان را بشناسیم | سایت آموزش بورس ایران
نماد شاوان
  1. خانه
  2. نمادهای بورس
  3. نماد شاوان را بشناسیم
نمادهای بورس

نماد شاوان را بشناسیم

آشنایی با نماد شاوان بخش های اصلی آشنایی با نماد شاوانمعرفی نماد شاوانتاریخچه پالایشگاه لاوانترکیب و اعضای هیئت مدیرهترکیب سهامداران شاوانتولید  وفروش محصولاتترازنامه شاوان در بازار بورس و اوراق بهادار تهران بسیاری از شرکت ها  و موسسه ها بخشی از سهام خود را مورد معامله قرار می دهند، یکی از…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

آشنایی با نماد شاوان

در بازار بورس و اوراق بهادار تهران بسیاری از شرکت ها  و موسسه ها بخشی از سهام خود را مورد معامله قرار می دهند، یکی از آن ها شرکت پالایش نفت لاوان یا نماد شاوان می باشد که قسمتی از سهام آن در سازمان بورس و اوراق بهادار پذیرفته شده است.

معرفی نماد شاوان

پالایشگاه لاوان با نماد شاوان عرضه های اولیه خود را در اختیار مردم قرار داد و بخشی از سهام خود را در تابلوی بورس مورد معامله قرا داد، سپس شروع به پذیره نویسی نمود.

اطلاعات نماد شاوان

تاریخچه پالایشگاه لاوان

در سال ۱۳۵۵ پالایشگاه لاوان با تلاش شرکت اینگرا که از یوگسلاوی سابق بود به عنوان قسمتی از پالایشگاه شیراز فعالیت های خود را شروع نمود. این پالایشگاه در اوایل فعالیت که مجتمع تقطیر لاوان نام داشت در طول روز۲۰ هزار بشکه نفت خام را تولید می نمود.

بعد از اینکه انقلاب اسلامی پیروز شد با توجه به اینکه امکانات بی نظیری در اختیار داشت و موقعیت استراتژیک آن طرح های توسعه این پالایشگاه در دستور کار قرار گرفت.

در هنگام جنگ تحمیلی بیشتر پالایشگاه ها مثل پالایشگاه آبادان صدمه دیدند و نیاز به فرآورده های نفت و گاز و نفت کوره این پالایشگاه از اهمیت بیشماری بر خوردار بود. به نحوی که در طی جنگ سوخت رسانی به ناوگان دریایی جمهوری اسلامی را با وجود بمباران های پی در پی به خوبی انجام می داد.

حتما بخوانید
نماد فملی را بشناسیم

مجتمع پالایشی لاوان با هدف تولید فرآورده های مرغوب شکل گرفت. خط تولید واحد کراکس با ظرفیت ۶ هزار بشکه در روز در سال ۱۳۶۸ به وسیله شرکت CHYODA برای تولید نفتای شیرین نصب و راه اندازی شد.

با اجرا نمودن طرح افزایش ظرفیت نفت خام در سال ۱۳۷۳ سیستم تلمبه گردشی نفت سفید باعث افزایش ظرفیت نفت خام از ۲۰ هزار بشکه به ۳۰ هزار بشکه در طول روز شد. با استفاده بردن از توان متخصصان و کارشناسان در سال ۱۳۸۰واحد بنزین سازی در پالایشگاه لاوان راه اندازی شد و در نهایت در سا ل۱۳۸۷ اسکله نفتی – تدارکاتی و واحد ذخیره سازی گاز مایع  و واحد استیصال را مورد بهره برداری قرار می دادند.

این شرکت برای ارتقا کیفیت و افزایش فرآورده های تولیدی خود در راستای حمایت از محیط زیست طرح بهبود فرایند و بهینه سازی ظرفیت پالایشگاه را در دستور کار قرار داد  در سال ۱۳۹۲ واحد تصفیه هیدروژنی و تبدیل آن به کاتالیستی با حضور ریاست جمهوری افتتاح گردید. در سال ۱۳۹۴ واحد تصفیه هیدروژنی فرآورده های میانی تقطیر نفت سفید و نفت گاز برای تولید دیگر فرآورده ها بهره برداری شد.

خوراک این پالایشگاه در حال حاضر ۳۵ هزار بشکه نفت خام را از طریق یک رشته لول ۱۲۵ اینچی از مخزن های شرکت نفت فلات قاره لاوان و ۲۰ هزار بشکه میعانات گازی پارس جنوبی را وارد نیروگاه می نمایند. احداث مخزن های ذخیره سازی  و فرآورده های نفتی، احداث واحد تولید آب شیرین، احداث شبکه تولید و توزیع برق از هدف های ۱۴ گانه این پالایشگاه به شمار می رود  که در تابستان سال ۱۳۹۲ به بهره برداری رسید.

حتما بخوانید
نماد وتوس را بشناسیم

احداث واحد تولید هوای فشرده، احداث شبکه برداشت و توزیع آب دریا، احداث مخزن آب صنعتی، احداث ساختمان آزمایشگاه، نصب دکل رادیو و راه اندازی بیسیم، احداث واحد تولید آب مقطر و … از دیگر طرح هایی می باشند که در این پالایشگاه راه اندازی شده اند.

شرکت پالایش نفت لاوان

ترکیب و اعضای هیئت مدیره

اعضای هیئت مدیره شرکت پالایش نفت لاوان از ۵ نفر تشکیل می شود که شامل افراد زیر می شوند:

محمد علی اخباری با مدرک مهندسی شیمی از موسسه املاک و مستغلات تامین اجتماعی مدیر عامل و نایب رئیس هیئت مدیره است.

عبدالهادی مطلق با مدرک کارشناسی ارشد از شرکت رفاه گستر تامین اجتماعی رئیس هیئت مدیره می باشد.

حسین بارگاهی با مدرک کارشناسی ارشد از شرکت مشاور خدمات ماشینی تامین، رضا درگاهی با مدرک فوق لیسانس از سرمایه گذاری سهام عدالت استان خراسان جنوبی و حسین نجفی با مدرک دکترا از موسسه صندوق بازنشستگی وظیفه از کار افتادگی و پس انداز بانک های ملی و ادغام شده اعضای هیئت مدیره شرکت را تشکیل می دهند.

ترکیب سهامداران شاوان

هر شرکتی معمولا دارای سهامداران مختلفی است که شرکت پالایش نفت لاوان هم از این حیث مستثنا نیست و سهامداران این هلدینگ شامل شرکت های زیر می شوند:

سازمان تامین اجتماعی با ۵۱.۳۱۰ درصد

موسسه صندوق بازنشستگی وظیفه از کار افتادگی با ۱۹.۷۳۰ درصد

شرکت س. ا تهران با ۱.۳۷۰ درصد

شرکت س. ا. خراسان با ۱.۱۰۰ درصد

اطلاعات شرکت پالایش نفت لاوان

تولید  وفروش محصولات

در پالایشگاه لاوان محصولات مختلفی تولید می شوند که به دو دسته واحد تقطیر نفت خام و واحد تبدیل کاتالیستی دسته بندی می شوند. نفت گاز، نفتای سبک، بنزین سوپر، نفت کوره، گاز مایع، سوخت جت، گوگرد، بنزین موتور از محصولات تولیدی این پالایشگاه به شمار می روند که از میان این تولیدات نفت کوره به دیگر کشور ها صادر می شود و دیگر محصولات را هم در بازار های داخلی به فروش می رسانند.

حتما بخوانید
نماد نمرینو را بشناسیم

این شرکت با فروش محصولات خود توانسته است به سود مناسبی دست پیدا کند و سرمایه خود را افزایش دهد.

ترازنامه شاوان

ترازنامه شاوان

پیشنهاد میشود از همین گروه در باره ی نماد شراز نیز مطالعه نمایید

مطلب پیش رو با موضوع نماد شاوان صرفا جهت آشنایی با این نماد بوده و به هیچ وجه به منظور سیگنال دهی نمیباشد. ضمنا اطلاعات این تحلیل تا پایان مهرماه ۹۹ میباشد

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.