نماد خساپا را بشناسیم | سایت آموزش بورس ایران
نماد خساپا را بشناسیم
  1. خانه
  2. نمادهای بورس
  3. نماد خساپا را بشناسیم
نمادهای بورس

نماد خساپا را بشناسیم

نماد خساپا را بشناسیم بخش های اصلی نماد خساپا را بشناسیممعرفی نماد خساپاتاریخچه شرکت سایپابرای حرفه ای شدن در بورس ترکیب و اعضای هیئت مدیرهترکیب سهامداران خساپاتولید و فروش شرکتترازنامه خساپا نماد خساپا را بشناسیم: خودرو سازی سایپا با نماد خساپا در حوزه تولید و فروش خودروهای مختلف و لوازم و…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

نماد خساپا را بشناسیم

نماد خساپا را بشناسیم: خودرو سازی سایپا با نماد خساپا در حوزه تولید و فروش خودروهای مختلف و لوازم و قطعات خودرو مشغول به فعالیت است، همچنین انجام عملیات صنعتی، سرمایه گذاری، بازرگانی و خدماتی از فعالیت های این شرکت می باشد.

شرکت خودرو سازی سایپا در سال ۱۳۷۴ با نماد خساپا وارد بازار بورس اوراق بهادار شد. امروزه سهم این نماد در بازار دوم بورس مورد معامله قرار می گیرد. در سال ۱۳۸۷ حدود ۵۱ درصد از سهام شرکت سایپا به بورس واگذار شد.

معرفی نماد خساپا

شرکت ایرانی سایپا یکی از شرکت هایی می باشد که در بازار سرمایه همیشه مورد بحث قرار می گیرد، این شرکت با توجه به سابقه طولانی مدتی که دارد در زیان داشتن همیشه مورد توجه خریداران قرار می گیرد.

این شرکت را در بازار بورس با نماد خساپا می شناسند که در سال هایی که سود دهی داشته همیشه در لبه مرز قرار گرفته است و ممکن می باشد با زیان همراه شود.

اما لازم به ذکر است که بگوییم در طی چند سال گذشته خریداران روی خوشی به سهام این شرکت نشان داده اند و در زمینه سرمایه گذاری بر روی این نماد پا برجا مانده اند.

نماد خساپا

تاریخچه شرکت سایپا

در سال ۱۳۴۴ سایپا با نماد تجاری SAIPA با شراکت سیتروئن خودروساز فرانسوی احداث شد. اولین ماشین هایی که در این شرکت تولید شدند وانت آکا و ژیان بودند. در سال ۱۳۴۷ این شرکت توانست انواع مدل های ژیان را تولید و به بازار عرضه کند. در سال ۱۳۵۲ با مشارکت یک خودرو ساز فرانسوی توانست رنو را در مدل های مختلفی به بازار عرضه کند.

حتما بخوانید
نماد امین را بشناسیم

همچنین از سال ۱۳۷۲ شرکت خودرو سازی سایپا با شرکت کیا موتورز آماده همکاری شد که در این زمان پراید را وارد بازار نمودند، در سال های بعد با همکاری همین شرکت خودرو سازی سراتو را عرضه نمودند.
از دیگر کارهای شراکتی سایپا می توان زانتیا را نام برد که در سال ۱۳۸۰ تولید شد. در سال ۱۳۵۴ اسم شرکت را به اسم امروزی آن تغییر پیدا کرد. بعد از انقلاب اسلامی ایران شرکت سایپا تحت مالکیت کشور ایران درآمد.

برای حرفه ای شدن در بورس 

 مطلب مربوط به  نسبت پی به ای را هم


مطالعه کنید

شرکت سایپا یک شرکت سهامی عام می باشد و سهام آن در بازار بورس اوراق بهادار معامله می شود. به ظاهر دولت سهم کمی در این سهام دارد، اما در حقیقت نقش زیادی در مدیریت این سهم بر عهده دارند. شرکت سایپا در دهمین جشنواره ملی قهرمانان صنعت ایران در سال ۱۳۹۲ به عنوان یکی از ۱۰۰ برند برتر در کشور معرفی گردید.
سایپا مالک ۱۰۰ درصدی شرکت مگاموتور می باشد، این شرکت سازنده گیربکس، موتور و اکسل ماشین های سایپا، پارس خودرو و زامیاد است. در زمینه تولید شیشه ماشین سایپا مالک هفتاد درصد از سهام شرکت شیشه سایپا می باشد که به عنوان مهم ترین تولید کننده شیشه های خودرو در خاورمیانه شناخته می شود.

ترکیب و اعضای هیئت مدیره

هیئت مدیره شرکت خودرو سازی سایپا (خساپا ) را ۵ نفر تشکیل می دهند که هر کدام از یک شرکت سرمایه گذاری انتخاب شده اند.
رئیس هیئت مدیره معصوم نجفیان از موسسه حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد است.
نایب رئیس هیئت مدیره سید جواد سلیمانی از شرکت گروه سرمایه گذاری کارکنان سایپا می باشد.
اعضای هیئت مدیره حمید رضا رستگار از شرکت سرمایه گذاری رنا، علی اکبر رضایی از سازمان گسترش و نو سازی صنایع ایران، علی شیخ زاده از توسعه سرمایه رادین هستند.

حتما بخوانید
نماد خاذین را بشناسیم

ترکیب سهامداران خساپا

شرکت سایپا با نماد خساپا دارای سهامدارانی می باشد که در زیر برای شما بیان خواهیم نمود:
گروه صنعتی رنا با ۱۵/۹۵۰ درصد، سازمان گسترش و نوسازی ایران با ۱۵/۹۰۰ درصد، موسسه صندوق حمایت و بازنشستگی کارک با ۱۵/۶۰۰ درصد بیشترین سهام را در این شرکت دارند.

شرکت پیشگامان بازرگانی ستاره تابان با ۹ درصد، شرکت گروه سرمایه گذاری سایپا با ۸ درصد، شرکت تجارت الکترونیک خودرو تابان با ۲ درصد، شرکت سرمایه گذاری و توسعه صنعتی نیوان ابتکارس با ۱ درصد و شرکت سرمایه گذاری گروه صنعتی رنا با ۱ درصد از دیگر سهامداران این شرکت محسوب می شوند.

تولید و فروش شرکت

سایپا محصولات زیادی را به بازار عرضه می دهد که همگی دارای مشتریان مناسبی هستند و از فروش محصولات خود سالانه سود زیادی را به دست می آورد. سایپا شاهین یکی از محصولات جدید سایپا می باشد، کویک از دیگر ماشین های شرکت سایپا است که در سال ۲۰۱۷ رونمایی شد، تیبا از اولین ماشین هایی بود که به طور ویژه ای برای شرکت سایپا طراحی گردید.

تیبا ۲، ساینا، آریو از دیگر محصولات تولیدی شرکت خودرو سازی سایپا می باشند. پراید از محصولاتی است که امتیاز تولید آن را به ایران دادند و تا سال ۲۰۲۰ محصولات آن را به فروش رساندند. همچنین، چانگان، نیسان پاترول، نیسان سرانزا، رنو، ال ۹۰، تندر پارس، رنو میدلام، برلیانس، کاوه کمپرسی، کاوه کشنده، الوند فوتون، ولوو و  … از دیگر محصولات تولیدی شرکت سایپا هستند که در امر فروش موفقیت چشمگیری داشته اند.

ترازنامه خساپا

نماد خساپا

نگاره پیش رو با عنوان نماد خساپا را بشناسیم صرفا در جهت شناخت این نماد بوده و به هیچ وجه به منظور سیگنال دهی نمیباشد.

حتما بخوانید
نماد شگویا را بشناسیم

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.