نماد آریا را بشناسیم | سایت آموزش بورس ایران
نماد آریا در بورس
  1. خانه
  2. نمادهای بورس
  3. نماد آریا را بشناسیم
نمادهای بورس

نماد آریا را بشناسیم

نماد آریا را بشناسیم بخش های اصلی نماد آریا را بشناسیممعرفی نماد آریاتاریخچه شرکتبرای حرفه ای شدن در بورس ترکیب و اعضا هیئت مدیرهسهامداران شرکتتولید و فروش شرکتترازنامه شرکت شرکت پلیمر آریا ساسول یکی از شرکت های فعال در بازار بورس ایران است که سهام آن دارای طرفداران بسیاری است. این…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

نماد آریا را بشناسیم

شرکت پلیمر آریا ساسول یکی از شرکت های فعال در بازار بورس ایران است که سهام آن دارای طرفداران بسیاری است. این شرکت با نماد آریا در بازار فرابورس فعالیت دارد. اگر می خواهید با نماد آریا و سهام های آن در بورس بیشتر آشنا شوید تا پایان با ما همراه باشید.

معرفی نماد آریا

شرکت پلیمر آریا ساسول که در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس بندر عسولیه واقع شده یکی از مهم ترین شرکت های پتروشیمی ایران است. این شرکت فعالیت های متعددی انجام می دهد که از جمله آن می توان به طراحی، تامین سرمایه، توسعه، ساخت، بهره برداری و نگهداری ازواحد های تولید محصولات شیمیایی و پتروشیمی در بندر عسلویه و منطقه اقتصادی آن، فروش و توزیع محصولات در بازارهای داخلی و خارجی و ..اشاره نمود.

سهام های این شرکت با نماد آریا در بازار فرابورس مورد خرید و فروش قرار می گیرند.

تاریخچه شرکت

این شرکت درسال در ۱۳۸۱ زمینی به مساحت ۷۲ هکتار در زمینی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس بندر عسلویه ساخته شد و در زمینه تولید و بهره برداری اتیلن، پلی اتیلن های سبک و متوسط و سنگین، محصولات جانبی و بازاریابی و فروش آن ها به فعالیت پرداخت.
پروژه های متعددی به منظور توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی در منطقه عسلویه صورت گرفت که یکی این پروژه ها به نام طرح الفین نهم به شرکت پلیمر آریا ساسول واگذار شد.

حتما بخوانید
نماد سرچشمه را بشناسیم

برای حرفه ای شدن در بورس 

 مطلب مربوط به  اوراق اجاره را هم


مطالعه کنید

فعالیت اولیه این طرح در سال ۱۳۷۹ به شرکت پتروشیمی پارس واگذار شد و این طرح اجرایی گردید. اما با توجه به سیاست های اقتصادی برنامه سوم و اعلام علاقه شرکت SASOL از آفریقا جنوبی بین این شرکت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی در سال ۱۳۸۱ تفاهم نامه ای امضا شد و بر اساس آن واحد الفین و دو واحد پلی اتلین سبک، سنگین و متوسط از شرکت پتروشیمی پارس مفنک به شرکت آریا ساسول که جز شرکت های تازه تاسیس بود واگذار گردید.

شرکت آریا ساسول دو واحد پلی اتیلن ۳۰۰ هزار تنی دارد که متشکل از یک واحد پلی اتیلن سبک و یک واحد پلی اتیلن متوسط و سنگین است. در طی چهار سال میزان تولید و فروش این شرکت بیشتر از ظرفیت طراحی شده بود.

در شرکت آریا ساسول اتان دریافتی در واحد الفین به اتیلن تبدیل می گردد و این اتیلن به واحد های پلی اتیلن منتقل شده و مازاد آن فروخته می شود.

درآمد این شرکت از سال ۱۳۹۴ روندی صعودی پیدا کرد و در سال ۱۳۹۸ به بالاترین حد ممکن رسید. محصول اصلی شرکت آریا ساسول پلی اتیلن است که مبلغ فروش ناشی از مدل سبک، متوسط و سنگین آن تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند.

در سال ۱۳۹۸ سی تری پلاس هم به سبد فروش این شرکت افزوده گردید و میزان درآمد حاصل از فروش آن افزایش یافت و همین مسئله موجب شد که ارزش سهام آن به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

حتما بخوانید
نماد کگاز را بشناسیم

ترکیب و اعضا هیئت مدیره

مدیر عامل شرکت پلیمر آریا ساسول امیر حسین بحرینی است و اعضای هیئت مدیره آن به شرح زیر می باشد.
امیر حسین تولابی به عنوان رئیس هیئت مدیره
امیرحسین فلاح به عنوان نایب رئیس هیئت مدیره
امیر هوشنگ جنگی به عنوان عضو هیئت مدیره
علی نوری به عنوان عضو هیئت مدیره
محمد باقر حاجی ابراهیم زرگر به عنوان عضو هیئت مدیره
مرتضی رحیمیان سرایی به عنوان عضو هیئت مدیره

سهامداران شرکت

بر اساس تغییرات انجام شده سهامداران این شرکت به صورت می باشند.
شرکت پارس تامین مجد (سهامی خاص) ۴۷.۱۱۰%
شرکت پتروشیمی پارس (سهامی خاص) ۴۷.۰۰۰%

تولید و فروش شرکت

محصولات این شرکت شامل اتیلن، پلی اتیلن سبک، پلی اتیلن متوسط و سنگین هستند که به ترتیب ظرفیت تولید هر یک از آن ها ۱۰۰۰۰۰، ۳۰۰۰۰۰ و ۳۰۰۰۰۰ است. اگر چه میزان تولید اتیلن این شرکت بالا است اما بخش قابل توجهی ازآن در فرآیندهای تولید داخلی شرکت مورد استفاده قرار می گیرد و تنها ۲۰۰ هزار تن از این محصول به عنوان مازاد به فروش می رسد.

بیشترین سهم درآمد ناخالص فروش آریا ساسول به صادرات این شرکت تعلق دارد و میزان فروش تولیدات و محصولات این شرکت در طی سال های اخیر دارای رشد قابل توجهی بوده است.

ترازنامه شرکت

نگاره پیش رو با عنوان نماد آریا را بشناسیم صرفت جهت آشنایی با این نماد بوده و به هیچ وجه به منظور سیگنال دهی نمیباشد.

ضمنا اطلاعات این تحلیل تا پایان شهریور ماه ۹۹ میباشد.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.