تاخير در واريز مبلغ سهام عدالت از طریق کارگزاری‌ها | سایت آموزش بورس ایران
سهام عدالت
  1. خانه
  2. اخبار بورس
  3. تاخیر در واریز مبلغ سهام عدالت از طریق کارگزاری‌ها
اخبار بورس

تاخیر در واریز مبلغ سهام عدالت از طریق کارگزاری‌ها

تاخیر در واریز مبلغ فروش سهام عدالت از طریق کارگزاری‌ها سهام‌داران گلایه‌هایی دارند مبنی بر اینکه کارگزاری‌ها فقط ثبت سفارش می‌کنند و سهام را نمی‌فروشند. گلایه‌ای که دبیرکل کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار نیز ضمن تشریح دلیل این مشکل، اعلام کرد به زودی برطرف خواهد شد و فروش سهام عدالت…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

تاخیر در واریز مبلغ فروش سهام عدالت از طریق کارگزاری‌ها

سهام‌داران گلایه‌هایی دارند مبنی بر اینکه کارگزاری‌ها فقط ثبت سفارش می‌کنند و سهام را نمی‌فروشند. گلایه‌ای که دبیرکل کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار نیز ضمن تشریح دلیل این مشکل، اعلام کرد به زودی برطرف خواهد شد و فروش سهام عدالت از طریق کارگزاری‌ها روی روال می‌افتد.

به گزارش سرویس اقتصادی خبر گزاری دانشجویان ایران “ایسنا” ، مشمولان سهام عدالت که روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده‌اند، می‌توانند از سه طریق فروش از طریق بانک، مراجعه حضوری به کارگزاری و یا مراجعه غیرحضوری به کارگزاری نسبت به فروش ۳۰ درصد سهام خود اقدام کنند.

در این راستا برخی از سهام‌داران از این موضوع که برخی کارگزاری‌ها فقط ثبت سفارش می‌کنند و اعلام کرده‌اند که دستور فروش ندارند، گلایه می‌کنند.

موضوعی که دبیرکل کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار دلیل آن را الزام به راه‌اندازی سامانه فروش سهام عدالت در اسرع وقت دانست و اعلام کرد این مشکل به زودی برطرف خواهد شد.

روح‌الله میرصانعی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه سفارش‌های سهام عدالت توسط کارگزاری‌ها گرفته و ارجاع می‌شود، اظهار کرد: اما در حال حاضر ابهاماتی در اجرای سفارشات سهام عدالت وجود دارد که ممکن است چند روز زمان ببرد تا کارگزار با ناظر هماهنگ کند و  فروش انجام دهد.

همچنین  سرویس‌هایی که سپرده گذاری باید پس از فروش به کارگزار بدهد، فعلا مشکلاتی دارد که درحال رفع آن هستند. درواقع شرکت سپرده‌گذاری باید اطلاعات را به کارگزار بدهد و کارگزار وجوه سهام‌داران عدالت را بر اساس سرویس‌ها واریز کند.

حتما بخوانید
آرامش شاخص بورس در نيمه شهريور ماه

ایشان درمورد دلیل وجود اختلال در برخی کارگزاری‌ها توضیح داد: به دلیل اینکه فشار زیاد بود و سامانه‌ها باید سریعا راه اندازی می شد، صرفا راه اندازی صورت گرفت و سامانه‌ها درحال ارتقا هستند.

درواقع سفارشات دریافت می شود اما ابهاماتی در نحوه اجرا وجود دارد؛ همچنین هماهنگی میان کارگزاران با ناظر برای فروش زمان‌بر است و این فرایند ممکن است بیشتر از زمانی که برای فروش سهام‌های معمول و مرسوم در بازار طی می‌شود، زمان ببرد ولی فرآیند آن در حال طی شدن است.

دبیرکل کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار ادامه داد: برخی از کارگزاران اقدام به فروش هم انجام دادند اما نتوانستند گزارش را از سپرده‌گذاری درمورد این‌که فروش به چه نحوی توزیع و بین مشتریان تقسیم می‌شود را دریافت کنند.

بنابراین نمی‌توانند در حساب مشتری نشان دهند که چه تعداد سهم فروخته شده است.

میرصانعی با تاکید بر اینکه به دلیل فشاری که برای راه‌اندازی سامانه وجود داشت، نقص هایی وجود دارد، اظهار کرد: اما نقایص و ابهامات درحال برطرف شدن است. سرویس‌ها تقویت می شوند و کم کم روی روال معمول خواهند افتاد. بدیهی است که این پروسه یک تا دو هفته اول طولانی‌تر باشد و نقایص کوچک داشته باشد اما جای نگرانی نیست.

وی در ادامه عنوان کردن: درواقع برخی کارگزاری‌ها سفارشات را فروختند و برخی منتظر هماهنگی با ناظر برای فروش هستند. ممکن است کارگزاری هایی که فروش را انجام داده‌اند، سرویس را از سپرده گذاری نگرفته باشند که بتوانند در حساب مشتری نمایش دهند و وجوه را به حساب مشتری واریز کنند.

در این شرایط مشتری گمان می‌کند اقدامی صورت نگرفته، درحالی که گرفته و درحال انجام است اما به دلیل مشکلات مذکور پروسه‌اش طولانی تر است.

حتما بخوانید
مبنای محاسبه قیمت ETF پالایشی مشخص شد

منبع : ایسنا 

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.