انواع شاخص بورس | سایت آموزش بورس ایران
شاخص سهام
  1. خانه
  2. آموزش بورس
  3. ویژگی های انواع شاخص بورس
آموزش بورس

ویژگی های انواع شاخص بورس

ویژگی های انواع شاخص بورس بخش های اصلی ویژگی های انواع شاخص بورسشاخص سهامشاخص کل قیمت (TEPIX) :ویژگیهای شاخص کل قیمت عبارتند از:شاخص سهام شناور:شاخص بازده نقدی (TEDIX):شاخص صنعت:شاخص مالی:شاخص شرکت:شاخص پنجاه شرکت فعال: شاخص سهام در خصوص تعریف ویژگی های انواع شاخص بورس در ایران ،جالب است بدانید در…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

ویژگی های انواع شاخص بورس

شاخص سهام

در خصوص تعریف ویژگی های انواع شاخص بورس در ایران ،جالب است بدانید در تمام بازارهای بورس جهان شاخص های زیادی برای گروه ها و شرکت های مختلف محاسبه می شود.

به عنوان مثال،بورس لندن (FTSE)، توکیو (NIKIIE) و (TOPIX)، آمستردام (AEX)،فرانسه (CAC) و آلمان (DAX) می باشد.

در بورس اوراق بهادار تهران نیز،شاخص های بسیاری محاسبه می گردد که هر فرد با توجه به نیاز خود از آنها استفاده می کند.

شاخص کل قیمت (TEPIX) :

مخفف کلمه شاخص کل قیمت،TEHRAN PRICE INDEX می باشد که یکی از اصلی ترین شاخص های بورس اوراق بهادار تهران است که روش محاسبه آن بر اساس فرمول زیر به نام فرمول لاسپیرز صورت می گیرد:

{(ارزش جاری بازار * تعداد سهام منتشره) / (ارزش پایه سهام * تعداد سهام در سال پایه)}* عدد ۱۰۰
این فرمول محاسبه مربوط به سال پایه ۱۳۶۹ می باشد.

این شاخص نشان دهنده آن است که ارزش کل بازار نسبت به سال پایه با همان سال ۱۳۶۹ چند برابر شده فرضا شاخص ۱۷۷۰۰ نشان می دهد که ارزش بازار نسبت به سال ۱۳۶۹ که سال پایه می باشد ۱۷۷ برابر شده است.

ویژگیهای شاخص کل قیمت عبارتند از:

۱- موزون بودن: چون در محاسبه شاخص،ارزش سهام در تعداد سهام منتشره ضرب می شود،پس تغییرات قیمت سهام بر اساس تعداد سهام منتشر شده شرکت ها در شاخص تاثیرگذار است.ب

حتما بخوانید
ارزش خالص دارایی ها (NAV)

ه عبارتی هر چقدر تعداد سهام منتشره شرکت بیشتر باشد، تغییرات قیمت سهم مورد نظر، تاثیر بیشتری بر روی شاخص خواهد گذاشت.
۲- جامع بودن: این شاخص، به دلیل اینکه بر اساس تغییرات سهام تمام شرکتهای مورد تایید در بورس اوراق بهادار، محاسبه می گردد ،نمایانگر جامع بودن است.
۳- در دسترس بودن: شاخص کل قیمت به لحاظ اینکه به طور لحظه ای توسط سازمان بورس اوراق بهادار محاسبه و در اختیار افراد قرار می گیرد لذا خصیصه در دسترس بودن را دارد.

شاخص سهام شناور:

سهام شناور  متعلق به  سرمایه گذاران است و آماده ی عرضه و تقاضا در روزهای معاملاتی آتی می باشد .

این شاخص نیز مثل شاخص قیمت است با این تفاوت که سهام شناور در دست سرمایه گذاران را بررسی می کند.

شاخص بازده نقدی (TEDIX):

شاخص بازده نقدی از تفاضل منطقی شاخص قیمت و بازده نقدی از شاخص قیمت به دست می آید و نشان دهنده تغییرات بازده نقدی سهام می باشد.

دقت داشته باشید که عدد پایه شاخص های قیمت و بازده نقدی و بازده نقدی سهام در آغاز سال ۱۳۷۷ برابر ۱۶۵۳.۰۸ در نظر گرفته شده که همسنجی این دو را با شاخص کل قیمت در آن تاریخ امکان پذیر سازد.

شاخص صنعت:

فرمول محاسبه شاخص صنعت،همانند محاسبه شاخص کل می باشد و نشان دهنده تغییرات در ارزش سهام شرکت های صنعتی است و برای هر صنعت به طور جداگانه محاسبه می گردد.در بازار بورس اوراق بهادار حدود ۶۱۴ شرکت فعال می باشند

شاخص مالی:

فرمول محاسبه شاخص مالی مشابه محاسبه شاخص کل می باشد و نشان دهنده تغییرات در ارزش سهام شرکتهای سرمایه گذاری می باشد.

حتما بخوانید
بررسی حاشیه سود در تحلیل بورس

شاخص شرکت:

فرمول محاسبه شاخص شرکت مشابه محاسبه شاخص کل قیمت می باشد که برای هر شرکتی بطور جداگانه محاسبه می گردد و برای محاسبه آن شاخص هر شرکتی را در بدو ورود ۱۰۰ تعیین نموده اند.

شاخص پنجاه شرکت فعال:

هر چند وقت یکبار بورس اقدام به انتشار نام شرکت هایی که سهام آن ها یشترین سودآوری را در بازه زمانی مشخصی داشته اند،می نماید.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.