بررسی تحلیل تکنیکال بورس | سایت آموزش بورس ایران
الگوی تحلیل تکنیکال
  1. خانه
  2. آموزش بورس
  3. بررسی تحلیل تکنیکال بورس
آموزش بورس

بررسی تحلیل تکنیکال بورس

بررسی تحلیل تکنیکال بورس بخش های اصلی بررسی تحلیل تکنیکال بورسپادکست بررسی تحلیل تکنیکال بورساصول تحلیل تکنیکال بورسمزایا و معایب تحلیل تکنیکال بورسفراگیری آسان تحلیل تکنیکال بورس برای کسب موفقیت و دریافت سود بالاتر در بورس، لازم است که بازار را به طور کامل و با دقت، مورد بررسی و…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

بررسی تحلیل تکنیکال بورس

برای کسب موفقیت و دریافت سود بالاتر در بورس، لازم است که بازار را به طور کامل و با دقت، مورد بررسی و تحلیل قرار داد.  سرمایه گذاران برای تحلیل بازار، از دو روش تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی بورس بهره می برند.

پادکست بررسی تحلیل تکنیکال بورس

در این مقاله، تحلیل تکنیکال بورس را معرفی می کنیم. در این نوع تحلیل، سرمایه گذاران، تغییرات و نوسانات قیمت سهام شرکت ها، حجم معاملات آن ها و همچنین عرضه و تقاضا در آن سهام را در گذشته بررسی می کنند.

به بیان دیگر، آن دسته از سرمایه گذارانی که روش آن ها تحلیل تکنیکال بورس بوده و از این روش برای ارزیابی و تحلیل قیمت سهام شرکت ها استفاده می کنند، اعتقاد دارند که با بررسی روند نوسانات قیمت یک سهم در گذشته می توان قیمت آن را برای زمان حال یا آینده پیش بینی کرد.

بررسی تحلیل تکنیکال

برای تحلیل بازار بورس دو روش بنیادی و تکنیکال وجود دارد

در واقع، در روش تحلیل تکنیکال بورس، روی رفتار بازار و سوابق قیمت سهم ها تمرکز می شود و نوع کالا و خدمات از دیدگاه سرمایه گذاران حائز اهمیت نخواهد بود.

طبق نظر کارشناسان فعال در این حوزه، تغییرات قیمت سهام شرکت ها به هیچ عنوان تصادفی و رندومی نمی باشد، بلکه روند این نوسانات به صورت الگوهایی در طول زمان تکرار می شود.

البته لازم به ذکر است که این الگوها ممکن است در کوتاه مدت یا بلند مدت شکل گرفته باشند. در تحلیل تکنیکال بورس، می بایست این روندها را به طور کامل بررسی نمود تا بتوان به نتایج حاصل از آن، اعتماد کرد و از آن بهره جست.

حتما بخوانید
مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران (فیپیران)

بنابراین کارشناسان تحلیل تکنیکال بورس از نمودارها و رابطه های ریاضی بهره می گیرند تا بتوانند روند قیمت سهم هر شرکت را در آینده را بر اساس نوسانات گذشته قیمت آن سهم پیش بینی کنند.

در صورتی که تحلیل گران، متوجه شوند که قیمت یک سهم در آینده در مقایسه با قیمت فعلی آن در بورس افزایش قابل قبولی خواهد داشت، نسبت به خرید آن اقدام می کنند. اما اگر طبق تحلیل تکنیکال بورس، نمودارها حاکی از کاهش قیمت سهم در آینده باشد، آن ها ترجیحا از سهام مذکور خارج می شوند.

در این روش تحلیل بورس، زمان ورود و یا خروج از هر سهم نیز بسیار مهم می باشد. سرمایه گذاری که بتواند پیش از دیگران، روند تغییرات سهام یک شرکت را پیش بینی کرده و در راستای آن اقدام نماید، سود بیشتری عایدش خواهد شد و یا این که متحمل ضرر کمتری می شود.

تعیین زمان ورود یا خروج از سهم

تعیین زمان ورود یا خروج از سهم به کمک تحلیل تکنیکال

طرفداران تحلیل تکنیکال بورس، اعتقاد دارند که نیازی نیست که یک سرمایه گذار، قیمت سهام هر شرکت را بر اساس عوامل مرتبط با آن، به صورت مجزا و تفکیک شده محاسبه کند.

بلکه صرفا با بررسی روند نوسانات گذشته قیمت هر سهم، امکان پیش بینی آینده قیمت سهم در آینده را خواهد داشت.

طبق نظر کارشناسان تحلیل تکنیکال بورس، تاریخ در حال تکرار است لذا در صورتی که شرایط یک شرکت دقیقا مشابه شرایط آن در گذشته باشد، لذا می توان روند تغییرات قیمت سهام همان شرکت را به حال و یا آینده هم تعمیم داد.

حتما بخوانید
حقوق صاحبان سهام (Shareholders equity)

در صورتی که شرایط تغییر کرده یا رخداد خاصی به وقوع پیوسته باشد، نمی توان به تحلیل تکنیکال بورس و تناوب نمودارهای آن اعتماد کرد

اصول تحلیل تکنیکال بورس

کارشناسان و طرفداران تحلیل تکنیکال بورس، باید به سه اصل زیر در این روش اعتقاد داشته باشند:

  1. همه عوامل در قیمت یک سهم در نظر گرفته شده است .
  2. الگوی قبلی قیمت یک سهم را می توان برای آینده آن پیش بینی کرد.
  3. تاریخ در حال تکرار می باشد.

طبق اصل اول، عواملی نظیر موارد سیاسی، جغرافیایی، فرهنگی، میزان شارژ مالی، بدهی های شرکت و بسیاری فاکتور یگر در قیمت یک سهم موثر هستند.

وقتی تحلیلگران به این موضوع واقف باشند، می توان نتیجه گرفت که برای تحلیل سهام هر شرکت، فقط لازم است که نمودارهای آن را بررسی نمود و عرضه و تقاضای بازار را در نظر گرفت.

برای فردی که تحلیل تکنیکال بورس را انجام می دهد دلیل تغییر و نوسان قیمت ها اهمیتی ندارد. او صرفا طبق تجربه و به کمک نمودارها این روند را پیش بینی می کند و بهترین زمان برای ورود یا خروج از سهم را تخمین می زند.

در اصل دوم، اعتقاد بر این است که در صوتی که اتفاق خاصی رخ ندهد و تعادل سهم را به هم نزند، قیمت سهم ها طبق روال و روند قبلی خود رفتار خواهند کرد.

به عبارت دیگر، کارشناسان تحلیل تکنیکال بورس معتقدند که قیمت سهام در بازار، طبق قاعده ای کلی و الگویی خاص تغییر می کند مگر این که یک عامل بیرونی تعادل آن را بر هم بزند.

حتما بخوانید
مزایا و معایب نوسان گیری در بورس

الگوی تحلیل تکنیکال

قیمت سهام طبق الگویی خاص تغییر می کند

مزایا و معایب تحلیل تکنیکال بورس

این روش تحلیل مانند هر گزاره دیگری شامل تعدادی مزایا ومعایب می باشد. بررسی این موارد می تواند در دیدگاه تحلیل گران و سرمایه گذاران موثر باشد. در این بخش، به گوشه ای از مزایا و معایب این روش می پردازیم.

از جمله مزایای تحلیل تکنیکال بورس، سرعت بالای آن در ارائه نتیجه می باشد. لذا می توان خیلی سریع اقدام به خرید و فروش سهم نمود. در صورتی که تحلیل بورس به فرآیندی زمان بر بدل شود، سرمایه گذاران ممکن است برخی از موقعیت های مناسب برای ورود به سهم را ازدست بدهند.

از دیگر مزایای تحلیل تکنیکال بورس، آموزش سریع و راحت آن می باشد. علاوه بر این، طی زمان کوتاهی می توان آن را فرا گرفت.

البته در مورد عرضه های اولیه که هیچ پیشینه و سابقه ای از قیمت سهم در دسترس نیست، نمی توان از روش تحلیل تکنیکال بورس استفاده کرد.

ممکن است در این روش، تمایلات فردی تحلیل گر دخیل شود و لذا این امکان وجود دارد که از یک سری نمودار و الگوهای یکسان، دو دیدگاه مختلف پدید آید.

تمایلات فردی تحلیل گر

فراگیری آسان تحلیل تکنیکال بورس

شما می توانید در ابتدا، تحلیل برخی از سهام ها را از رادیو بورس و سایت های معتبر مشاهده نمایید. همچنین پیشنهاد می شود که اخبار بورس را از سایت بورس معتبر پیگیری نمایید تا بتوانید تحلیل های بهتری ارائه دهید.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.