نگاه از بالا به پایین در تحلیل بنیادی به چه معناست؟ | سایت آموزش بورس ایران
تحلیل بنیادی به چه معناست
  1. خانه
  2. آموزش بورس
  3. نگاه از بالا به پایین در تحلیل بنیادی به چه معناست؟
آموزش بورس

نگاه از بالا به پایین در تحلیل بنیادی به چه معناست؟

نگاه از بالا به پایین در تحلیل بنیادی به چه معناست؟ بخش های اصلی نگاه از بالا به پایین در تحلیل بنیادی به چه معناست؟تحلیل بنیادی به چه معناستتحلیل بنیادی در آموزش بورسپادکست نگاه از بالا به پایین در تحلیل بنیادیچه ابزارهایی در تحلیل بنیادی به کار برده می شود؟نگاه…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

نگاه از بالا به پایین در تحلیل بنیادی به چه معناست؟

تحلیل بنیادی به چه معناست

تحلیل بنیادی در آموزش بورس

یکی دیگر از قدم هایی که لازم است که در آموزش بورس و در تحلیل بنیادی به آن پرداخته شود این است که شرکت هایی که در زیر مجموعه ی یک صنعت مشخص هستند به طور مجزا بررسی و آنالیز شوند.

پادکست نگاه از بالا به پایین در تحلیل بنیادی

به طور مثال هنگامی که سهامدار قصد دارد وارد معامله در یک نماد بانکی شود لازم است که ابتدا صنعت بانکی را به طور کلی و جامع مورد بررسی قرار دهد و موقعیت و شرایط ویژه ی حاکم بر بانک ها و خبرهای منتشر شده در مورد آن را بررسی کند. در قدم بعدی سهامدار به طور جزئی تر به نمادهایی می پردازد که در زیر مجموعه ی صنایع بانکی قرار دارند.

یک سهامدار و تحلیل گر حرفه ای کاملا به این موضوع آگاه است که نمادهایی که در یک صنعت قرار دارند به طور مستقیم از یکدیگر تاثیر می پذیرد. بنابراین در صورتی که شرایط و موقعیت یک نماد در یک صنعت مناسب و مثبت نباشد ممکن است تمام نمادهای هم گروه خود را تحت تاثیر قرار دهد.

حتما بخوانید
سخاب یا اسناد خزانه اسلامی

بنابراین لازم است که نمادهای هم گروه بررسی شود و معامله با آگاهی کامل از آن صنعت رخ دهد. هنگامی که نمادها بررسی شده اند به دنبال آن شرکت های مربوط به آن ها نیز مورد مطالعه قرار می گیرند.

آگاهی از شرکت ها، نحوه ی فعالیت آن ها، محصولاتی که آن شرکت یا کارخانه تولید می کند، مواد اولیه ای که در تولید محصولاتشان به کار برده می شود و حتی اعضای هیئت مدیره همگی می توانند در تصمیم گیری بر وارد شدن یا نشدن به یک سهم تاثیر گذار باشند.

تحلیل بنیادی در بازار سرمایه

چه ابزارهایی در تحلیل بنیادی به کار برده می شود؟

سوالی که پیش می آید این است که برای تحلیل بنیادی از چه ابزارهایی باید استفاده کنیم؟ منابع موثق خبری را چگونه جست و جو کنیم؟ به چه خبرهایی اعتماد کنیم ؟ و سوالاتی از این قبیل.

تحلیل بنیادی همان گونه که بیان شد بر مبنای مطالعه شرکت های مختلف صورت می گیرد. شرکت هایی که مورد تایید سازمان بورس قرار می گیرند وارد بازار معاملاتی می شوند.

هر کدام از شرکت ها با توجه به نوع فعالیت و برندی که دارد دارای یک نماد معاملاتی است. پس از آن که شرکت ها تحت نظارت سازمان بورس قرار می گیرند و در زیر مجموعه ی نمادهای بورس یا فرابورس اقدام به فعالیت می کنند موظف هستند که گزارش هایی جامع از فعالیت خود را به طور منظم در اختیار سازمان بورس قرار دهند.

این گزارش ها همگی در سایتی به نام سایت کدال قرار می گیرند.

سایت کدال یک بانک اطلاعاتی جامع و موثق از تمام شرکت ها و گزارش های مالی و عملکرد ماهانه و سالانه ی آن هاست.

حتما بخوانید
اصلاح قیمتی در تحلیل بورس

گزارش های سود دهی فصلی ( سه ماهه، شش ماهه و …) ، جلسات افزایش سرمایه، جلسات تعیین مدیریت و …. همگی از جمله اطلاعاتی هستند که سایت کدال در اختیار سهامداران جهت تحلیل سهام قرار می دهد.

نگاه از پایین به بالا در تحلیل بنیادی به چه معناست؟

یکی از اصطلاحاتی که در میان تحلیل گران در بورس بسیار مورد استفاده قرار می گیرد اصطلاحی تحت عنواندیدگاه پایین به بالااست. در این حالت تحلیل گر ابتدا شرکتی را بررسی می کند که قصد دارد اقدام به خرید نماد معاملاتی آن کند.

پس از آن در قدم بعدی نمادهای هم گروه آن را ارزیابی می کند و شرایط و موقعیت کلی آن صنعت را مورد مطالعه قرار می دهد و در قدم آخر شرایط اقتصادی حاکم بر کشور را مطالعه می کند و پس از آن تصمیم می گیرد اقدام به خرید سهام آن شرکت کند یا خیر.

در مقابل این دیدگاه، دیدگاهی تحت عنوان دیدگاهاز بالا به پایینوجود دارد. این دیدگاه دقیقا در جهت عکس حالت قبل پیش می رود.

تحلیل گر ابتدا شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه را می سنجد، پس از آن صنعت مورد نظر را بررسی کرده و به دنبال آن شرکت های زیر مجموعه آن صنعت و نمادهای آن را آنالیز می کند. پس از انجام این پروسه معامله گر تصمیم می گیرد که به سهم ورود کند یا خیر.

تحلیل بنیادی در بازار سرمایه

تحلیل بنیادی به سهامدار کمک می کند که تحت تاثیر جو کاذب حاکم بر بازار اقدام به معامله نکند و با علم و آگاهی لازم نسبت به آن نماد و صنعت اقدام به ورود یا خروج از سهم کند

خلاصه :

هر نمادی با توجه به حوزه ی کاری مشخصی که دارد در زیر مجموعه ی یک صنعت قرار می گیرد. آن چه که در تحلیل بنیادی مورد توجه سهامداران قرار می گیرد این است که نمادهایی که در زیر مجموعه ی یک صنعت واحد قرار می گیرند بر یکدیگر تاثیر مستقیم می گذارند.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.