گردآوری داده ها در بازار سرمایه | مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران | سایت جامع بورس ایران
مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران
  1. خانه
  2. آموزش بورس
  3. مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران (فیپیران)
آموزش بورس

مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران (فیپیران)

مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران (فیپیران) بخش های اصلی مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران (فیپیران)هدف مرکز پردازش اطلاعات مالی:نسبت های مالی:نسبت جاری Current ratioنسبت بدهی Debt Ratioحاشیه سود خالص : مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران به منظور ارائه داده ها و اطلاعات پردازش شده بازارهای مالی ایران در سطوح مختلف…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران به منظور ارائه داده ها و اطلاعات پردازش شده بازارهای مالی ایران در سطوح مختلف و برای کاربرد گروه های مختلف کاربران است.

در این راستا، محصولات و خدمات این مرکز در رده های مختلف و با توجه به نیاز کاربران و علاقمندان عرضه خواهد شد.
این مرکز، طیفی از کاربران ،محصولات و خدمات، از سرمایه گذاران تازه کار و شرکتهای سرمایه گذاری، سازمان ها و ارگان های بزرگ دولتی را در بر می گیرد.
واحد پردازش اطلاعات مالی ایران، به عنوان یکی از واحدهای شرکت مدیریت فناوری بورس تهران (سهامی خاص) فعالیت می کند که در راستای کمک به توسعه و گسترش بازار سرمایه کشور و با بهره گیری از دانش و تخصص روز، با هدف گردآوری و پردازش داده های اثرگذار بر تصمیم سرمایه گذاران ایجاد نموده است.

هدف مرکز پردازش اطلاعات مالی:

دانستن  اطلاعات کافی در مورد داده های مناسب و به موقع از اهمیت بسیار زیادی در تصمیم گیری های سرمایه گذاران برخوردار است.
لازم به ذکر است که گردآوری داده ها در بازار سرمایه کشور امری نوپاست.
در این مرکز با کمک دست اندرکاران و ذی نفعان بازارهای مالی ایران، داده ها از دیدگاه های گوناگون جمع آوری شده و پس از پردازش به روش های مختلف در اختیار علاقمندان قرار می گیرد.

داشتن آمارها و ارقام و اطلاعاتی که باعث می‌شود در سرمایه‌گذاری،تصمیمات بهتری بگیریم اهمیت ویژه ای دارد، آمار و ارقام، می تواند مربوط به صورت‌های مالی شرکت‌ها، وضعیت اقتصاد و صنعت و ترکیب پرتفوی یک شرکت سرمایه‌گذاری باشد.

حتما بخوانید
بازار فیزیکی بورس کالا چیست؟

مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران  از واحدهای شرکت مدیریت فناوری بورس تهران است که جهت کمک به گسترش بازار سرمایه در کشور، انبار داده‌ای گسترده را برای پردازش اطلاعات تاثیرگذار ایجاد نموده است.

این داده‌ها با همکاری ذی‌نفعان بازارهای مالی ایران جمع‌آوری شده و پس از پردازش در اختیار عموم قرار می گیرد.

هدف این مرکز، ارائه اطلاعاتی پردازش شده برای کاربردهای مختلف است، طیف کاربران استفاده کننده از این اطلاعات از شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی گرفته تا سرمایه‌گذاران حرفه‌ای و تازه‌کار متنوع است.

نسبت های مالی:

با برخی نسبت های مالی آشنا می شویم:

نسبت جاری Current ratio

یکی از نسبت‌های مالی که توانایی شرکت در بازپرداخت تعهدات کوتاه‌مدت را نشان می‌دهد و از طریق فرمول زیر، محاسبه می‌شود.

                                                   نسبت جاری = دارایی های جاری / بدهی های جاری

نسبت بدهی Debt Ratio

 یکی از نسبت‌های مالی است و نشان‌دهنده این می‌باشد که چه نسبتی از کل بدهی‌های شرکت (مجموع بدهی‌های جاری، بدهی‌های بلندمدت) مربوط به دارایی‌هایش (مجموع دارایی جاری، دارایی ثابت و سایر دارایی‌ها مانند سرقفلی) است را، نسبت بدهی گویند.

حاشیه سود خالص :

حاشیه‌ سود‌ خالص شرکت، یکی از نسبت‌های ‌سودآوری می باشد که از طریق‌ قرمول زیر محاسبه ‌می‌شود.

                                                   حاشیه سود خالص  = سود خالص / کل فروش

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.