تحلیل بنیادی در آموزش بورس | سایت آموزش بورس ایران
تحلیل بنیادی در آموزش بورس
  1. خانه
  2. آموزش بورس
  3. تحلیل بنیادی در آموزش بورس
آموزش بورس

تحلیل بنیادی در آموزش بورس

تحلیل بنیادی در آموزش بورس بخش های اصلی تحلیل بنیادی در آموزش بورسپادکست تحلیل بنیادی در آموزش بورستفاوت های تحلیل بنیادی و تکنیکالگام های اساسی در تحلیل بنیادی یک سهمخلاصه: یکی از روش های تحلیل سهام مختلف در بازار بورس تحلیل بنیادی است. اما تحلیل بنیادی چه جایگاهی در میان…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

تحلیل بنیادی در آموزش بورس

یکی از روش های تحلیل سهام مختلف در بازار بورس تحلیل بنیادی است. اما تحلیل بنیادی چه جایگاهی در میان تحلیل گران در بورس دارد؟ آیا آموزش بورس تنها به روش تحلیل بنیادی می تواند راهگشای معاملات سهامداران در بازار سرمایه باشد؟

پادکست تحلیل بنیادی در آموزش بورس

تحلیل بنیادی به نوعی یکی از مهم ترین روش ها برای تجزیه و تحلیل نمادها و کسب اطلاعات جامع و شامل در مورد آن ها است.

محدود کردن تجزیه و تحلیل یک نماد تنها به یکی از روش های تحلیلی یک نتیجه ی غیر حرفه ای و پر از خطا را به همراه دارد. برای آن که بتوان در آموزش بورس به شیوه ی درست پیش رفت لازم است که روش ای مختلف آنالیز سهام را یاد بگیریم.

آموزش بورس

تفاوت های تحلیل بنیادی و تکنیکال

در تحلیل بنیادی برخلاف تحلیل تکنیکال کمتر با اعداد و ارقام سروکار داریم. بلکه آن چه که مورد اهمیت واقع می شود ارزش ذاتی و تاریخچه ی سهم است.

در تحلیل بنیادی نیازی به مشاهده ی نمودارهای قیمتی مختلف و استفاده از نرم افزارهای تحلیل تکنیکال نیست. به عبارت دیگر می توان گفت که در تحلیل بنیادی سهامدار و معامله گر به پژوهش و تحقیق در مورد نماد می پردازد و اطلاعات جامع و مفیدی را در مورد نماد کسب می کند.

حتما بخوانید
شاخص بورس چیست

آن چه که در تحلیل بنیادی یک سهم مورد بررسی قرار می گیرد این است که تحلیل گر با به دست آوردن اطلاعات مختلف در مورد شرکت مربوط به آن نماد، ازقبیل فعالیت ها، محصولات تولیدی و مواد اولیه ی به کار رفته در آن محصولات و …. به ارزش واقعی سهام آن شرکت می رسد.

جوی که بر بازار سرمایه حاکم می شود گاهی در جهت بالا رفتن ارزش سهام یک شرکت پیش می رود. ممکن است این افزایش و سیر صعودی قیمت سهام به دلیل اتفاقاتی خارج از آن چه که باید، باشد.

به طور مثال جو مثبت کاذب حاکم بر بازار باعث می شود که ارزش سهام شرکت هایی بالا رود در حالی که این افزایش قیمت سهام خارج از ظرفیت واقعی آن شرکت باشد. این اتفاق ممکن است در جهت عکس نیز رخ دهد.

گاهی یک سخنرانی و یا یک اتفاق سیاسی، اجتماعی و یا اقتصادی باعث می شود ارزش سهام تمام شرکت های مربوط به آن رخداد افت کنند. این در حالی است که ارزش واقعی سهام مقداری فراتر از این است.

در این حالت در آموزش بورس باید یاد بگیریم که خارج از آن چه که در دنیای خارج رخ داده است  ارزش واقعی سهام مختلف را به دست بیاوریم.

به دست آوردن ارزش واقعی سهام به سهامدار کمک می کند که با دقت بالاتری قیمت ها را پیش بینی کند. بنابراین یکی از مواردی که در آموزش بورس و در تحلیل بنیادی با آن مواجه هستیم به دست آوردن ارزش واقعی سهام است.

حتما بخوانید
حق تقدم سهام

و بدون در نظر گرفتن هیجان حاکم بر بازار تصمیم به انجام معامله در یک سهم کنیم.

گام های اساسی در تحلیل بنیادی یک سهم

اولین قدم در تحلیل بنیادی یک سهم این است که وضعیت اقتصاد به طور کلی مورد بررسی قرار بگیرد. وضعیت اقتصادی یک کشور به طور مستقیم بر ارزش سهام و به طور کلی بر شاخص بورس تاثیر می گذارد.

بنابراین لازم است که وضعیت اقتصاد بررسی شود و تجزیه و تحلیل سهام مختلف بر مبنای شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه انجام شود.

دومین قدم پس از بررسی کلی بازار اقتصاد، این است که صنعت مورد نظر به طور خاص و ویژه بررسی شود. هنگامی که یک سهامدار قصد دارد وارد یک نماد شود اولین و مهم ترین گزینه ای که باید بررسی کند این است که این نماد در کدام صنعت قرار دارد.

در آموزش بورس بهتر است به این موضوع دقت کنیم که نمادهایی که در یک صنعت قرار دارند به طور مستقیم بر یکدیگر تاثیر می گذارند و لازم به ذکر است که این تاثیر می تواند در جهت مثبت یا منفی باشد.

سهام مختلف در آموزش بورس

گاهی وجود یک نماد قدرتمند و مثبت باعث می شود که کل نمادهایی که در یک ردیف با آن نماد هستند در شرایط مثبت قرار بگیرند. بنابراین هنگام وارد شدن به یک سهم بهتر است که صنعت مورد نظر به طور ویژه بررسی شود.

چه صنایعی در بورس فعالیت دارند؟ بارزترین و پربازده ترین نمادها در کدام صنعت هستند؟ چه گام های دیگری لازم است در تحلیل بنیادی برداشته شود؟

خلاصه:

یکی از روش های تحلیلی که در آموزش بورس به آن پرداخته می شود تحلیل بنیادی است.

در تحلیل بنیادی سهامدار و معامله گر در تلاش است که فارغ از جو حاکم بر بازار و هیجان هایی که به بازار بورس دست میدهد ارزش واقعی و ذاتی سهام را به دست بیاورد.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.